lampadidromia
Κλασικός Αθλητισμός στο Καυτανζόγλειο Στάδιο
13 Νοεμβρίου, 2014

Μουσική Τεχνολογία

Τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του Σχολείου μας, ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον μάθημα για τη μουσική τεχνολογία, από τον Δημήτρη Αδάμ, διδάσκοντα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τις δυνατότητες που προσφέρει η ψηφιακή τεχνολογία σε σχέση με τη μουσική, να αναγνωρίσουν τα βασικά εργαλεία για την ηχογράφηση, επεξεργασία και αναπαραγωγή της μουσικής, να χρησιμοποιήσουν μέσα ηχογράφησης και αναπαραγωγής για την καταγραφή της φωνής τους και να ψυχαγωγηθούν.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δημήτρη Αδάμ που διέθεσε τον χρόνο του και τον κατάλληλο εξοπλισμό για τον σκοπό αυτό.

Μουσική Τεχνολογία