Μια ιστορία που κρατάει πολλά χρόνια

Τότε & Σήμερα

Το σχολείο μας, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκων,  είναι το παλιότερο σχολείο των Πεύκων. Η πρώτη επίσημη ημερομηνία ίδρυσής του, που υπάρχει στα αρχεία, είναι το 1955 πιθανότατα όμως υπήρχε και παλιότερα σχολείο στο χωριό, αφού η περιοχή κατοικείται από τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα.

logonew trees

35 χρόνια
αγάπης και στοργής

• 1977Τα πρώτα χρόνια

Τα πρώτα χρόνια το σχολείο μας στεγαζόταν σε διάφορους ενοικιαζόμενους χώρους σε σπίτια ή μαγαζιά του χωριού, τις περισσότερες φορές ακατάλληλα για αυτό το σκοπό. Το πρώτο κτίριο του το απέκτησε το 1977. Είναι το κτίριο στο οποίο σήμερα στεγάζεται το 3ο Δημοτικό Σχολείο. Τον πρώτο καιρό βέβαια το κτίριο αυτό είχε μόνο 3 αίθουσες , όλες οι υπόλοιπες είναι προσθήκες που έγιναν σταδιακά για να μεγαλώσουν το χώρο καθώς οι ανάγκες του σχολείου διαρκώς αυξάνονταν.

• 1980Κάθε αρχή και δύσκολη

Το σχολείο ξεκίνησε ως μονοθέσιο και στη συνέχεια έγινε διθέσιο. Για πάρα πολλά χρόνια ήταν ολιγοθέσιο και μόλις προς τα τέλη της δεκαετίας του ΄80 έγινε εξαθέσιο (ένα τμήμα για κάθε τάξη του σχολείου).

• 1990Μεγαλώνοντας

Μέσα στη δεκαετία του 1990 άρχισε να μεγαλώνει κι άλλο με αποτέλεσμα το 1998 να γίνει 12/θέσιο, όπως είναι και σήμερα.

• 2000Αποκτήσαμε και παρέα

Με την έκρηξη της ανοικοδόμησης από τα τέλη της δεκαετίας του 1990 και περισσότερο από το 2000 και μετά, ο μαθητικός πληθυσμός της περιοχής αυξήθηκε ραγδαία. Το 2001 ιδρύθηκε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκων . Σήμερα υπάρχουν 4 δημοτικά στα Πεύκα , παρατηρείται όμως η ανάγκη για την ίδρυση ενός ακόμα, γιατί ο μαθητικός πληθυσμός συνεχίζει να αυξάνεται.

• 2001Μέχρι σήμερα

Το 2001 το σχολείο μετακόμισε στο κτίριο στο οποίο στεγάζεται και σήμερα. Ένα 6/θέσιο κτίριο καινούριο και λειτουργικό. Όμως από την πρώτη κιόλας χρονιά λειτούργησε ως 12/θέσιο με αποτέλεσμα οι αίθουσες Φυσικής, υπολογιστών, βιβλιοθήκης γίναν από την πρώτη στιγμή τάξεις για το κανονικό πρόγραμμα και κάποιες λειτουργίες μεταφέρθηκαν στο υπόγειο του κτιρίου.

Χρόνια ζωής

Εκπαιδευτικοί

logo 1 pefka small
0 +