Κουκλοθέατρο από το Γ2 τμήμα.
19 Νοεμβρίου, 2014
3ος Μαραθώνιος ανάγνωσης.
19 Νοεμβρίου, 2014

Γιορτή λήξης σχολικής χρονιάς.

Την Πέμπτη 12/06/2014, στην αυλή του Σχολείου μας, έγινε η αποχαιρετιστήρια γιορτή για το σχολικό έτος 2013-2014, με εκδήλωση-αφιέρωμα στην Παράδοση του τόπου μας. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, τους οποίους διδάχθηκαν από τους γυμναστές κ. Μπέλλο Σάββα και κ. Φράγγη Μαρίνα  κατά τη διάρκεια της προβλεπόμενης για τα Σχολεία ΕΑΕΠ εβδομαδιαίας ώρας Χορού για το μάθημα της γυμναστικής.

Τα τραγούδια των χορών τραγουδήθηκαν από τη χορωδία των μαθητών της Ε΄ και Στ΄, με τη συνοδεία οργάνων, υπό την καθοδήγηση του μουσικού κ. Λαγκουβάρδου Γρηγόρη. Στην όλη δράση συμμετείχαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες των προαναφερθέντων τάξεων (215 παιδιά), γεγονός που καταδεικνύει και τη δυσκολία του εγχειρήματος, το οποίο τελικά κρίθηκε από το σύνολο των παρεβρισκομένων ως εξαιρετικά επιτυχημένο. Στη συνέχεια, οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, θέλοντας να συμβάλλουν και αυτοί με το δικό τους τρόπο στην εκδήλωση, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία και τα Νησιά. Στο κλείσιμο της εκδήλωσης, γνωστή ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής έδωσε το έναυσμα να ακολουθήσει γλέντι με χορό και τραγούδι για όλους τους παρεβρισκομένους. Θα πρέπει να επισημανθεί το γεγονός πως συνδιοργανωτής και αρωγός στην εκδήλωση ήταν ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας και πως το όλο project  ήταν ενταγμένo στο Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου Νεάπολης Συκεών.
Ακολουθούν φωτογραφίες της εκδήλωσης, αλλά και το link με το βιντεάκι από το χορό των εκπαιδευτικών.

Γιορτή λήξης σχολικής χρονιάς.