Γιορτή λήξης σχολικής χρονιάς.
19 Νοεμβρίου, 2014
Θεατρική Αγωγή – Διαφήμιση.
19 Νοεμβρίου, 2014

3ος Μαραθώνιος ανάγνωσης.

Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης που διοργανώνουν οι εκδόσεις Μεταίχμιο με έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας και  σε συνεργασία με τα σχολεία όλης της χώρας, έφτασε στο τέλος του. Οι  μαθητές του Δ3 Τμήματος του Σχολείου μας συμμετείχαν για άλλη μια χρονιά σε αυτόν και συγκεκριμένα στο πρόγραμμα με θέμα: «Μαθαίνω την ιστορία, το περιβάλλον ,τον άνθρωπο».

Οι εργασίες που έγιναν με τη συμμετοχή στο διαγωνισμό αυτό ήταν ενταγμένες στην περιβαλλοντική αγωγή και στην ευέλικτη ζώνη. Στόχο είχαν την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων σε κάθε περιβαλλοντικό ζήτημα. Κατά τη διάρκεια των εργασιών συμπληρώθηκαν ερωτηματολόγια από τους μαθητές, τα οποία εστάλησαν στις εκδόσεις Μεταίχμιο. Ακολούθησε κλήρωση στα γραφεία των εκδόσεων και τα αποτελέσματα με τα ονόματα των νικητών υπάρχουν στην ιστοσελίδα : http://www.metaixmio.gr/news/23442-nikites_marathoniou.aspx Το ταξίδι για τους μικρούς μαραθωνοδρόμους  μέσα στο μαγικό κόσμο των βιβλίων υπήρξε συναρπαστικό και όπως πολύ καλά γνωρίζουμε όλοι μας, μεγαλύτερη αξία έχει το ταξίδι από τον προορισμό. Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στο διαγωνισμό και εύχομαι πάντα με την ίδια όρεξη να συμμετέχουν σε τέτοιου είδους δράσεις.

Η δασκάλα του τμήματος: Μίλκα Ζωή

3ος Μαραθώνιος ανάγνωσης.