Εκδήλωση για την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης
16 Νοεμβρίου, 2014
ampelonas1
Επίσκεψη της Δ’ τάξης σε αμπελώνα και οινοποιείο στην Όσσα Θεσσαλονίκης
16 Νοεμβρίου, 2014

Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

«Είναι κάτι περισσότερο από έναν κουμπαρά. Κάτι περισσότερο από ένα βιβλιάριο. Αποταμίευση είναι κάτι περισσότερο από ένα λογαριασμό?

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αποταμίευσης, η Διευθύντρια του Καταστήματος του Ταχυδρομιικού Ταμιευτηρίου Πολίχνης επισκέφτηκε το σχολείο και μίλησε στους μαθητές για το περιεχόμενο του εορτασμού και τη σημασία της λειτουργία της αποταμίευσης.

Μετά το πέρας της ομιλίας παραδόθηκαν σε όλους τους μαθητές οι κουμπαράδες του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Με αφορμή την εκδήλωση αυτή το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο προσέφερε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και ένα αντίτυπο του βιβλίου «Αποταμίευση και Διαχείριση Χρήματος στην Ελληνική Ιστορία» , το οποίο είναι το αποτέλεσμα μίας επιστημονικής προσπάθειας να σκιαγραφηθούν η πορεία της αποταμίευσης στον ελλαδικό χώρο από την εποχή της δημιουργίας των πρώτων ελληνικών πόλεων-κρατών έως σήμερα και οι επιδράσεις της στην ελληνική οικονομία και κοινωνία.

Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης