Σε πλήρη εξέλιξη είναι το πρόγραμμα που οργάνωσε και υλοποιεί το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκων για την αντιμετώπιση του μεγάλου προβλήματος της σπατάλης τροφίμων.
Με συμμάχους και πολύτιμους συνεργάτες το ΔΙΠΑ και την ΜΚΟ “ΜΠΟΡΟΥΜΕ”, οι μαθητές και μαθήτριές μας πραγματοποίησαν έρευνα στις οικογένειες της σχολικής κοινότητας για να καταγράψουν και να κατανοήσουν τις συνήθειες που συνδέονται με την σπατάλη τροφής.
Η έρευνα αναλύεται ήδη από το Διεθνές Πανεπιστήμιο και τα αποτελέσματά της θα αξιοποιηθούν στις επόμενες εκπαιδευτικές μας δράσεις.
Επιπλέον την Παρασκευή 1η Μαρτίου, με την παρουσία εκπροσώπου της ΜΚΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, που με την δράση της έχει σώσει και έχει διανείμει 88εκ. γεύματα που θα κατέληγαν στον  κάδο, οι μαθητές και μαθήτριές μας παρακολούθησαν διάλεξη και βίντεο με στοιχεία που  ανέδειξαν τον οικονομικό, κοινωνικό και περιβαλλοντικό αντίκτυπο της σπατάλης τροφίμων.
Η συνεργασία με τους παραπάνω φορείς συνεχίζεται τώρα στην 2η φάση του προγράμματος με εκπαιδευτικές δράσεις που έχουν σαν προσδοκώμενο αποτέλεσμα την πλήρη κατανόηση του προβλήματος και  τελικά την τροποποίηση των συνηθειών που το μεγεθύνουν.
Όλα τα παιδιά του σχολείου συμμετέχουν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό που δημιουργεί προσδοκία για επιτυχία των στόχων του προγράμματος