419877447 122145757580035348 3692644796750315343 n
Το πλανητικό σκηνικό
6 Φεβρουαρίου, 2024

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης πραγματοποίησαν την πολυπόθητη και πλέον καθιερωμένη εκδρομή στην Αθήνα, με αφορμή την επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων στις 21 έως 23 του Γενάρη. Το πρόγραμμα της εκδρομής, πλούσιο γεμάτο εικόνες και ακούσματα για τους μαθητές μας και τους γονείς τους.

Με την άφιξη τους ημέρα Κυριακή, τα παιδιά επισκέφτηκαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, όπου γνώρισαν το σχολείο των παλιών χρόνων και κατόπιν με τον ξεναγό – συγγραφέα του μουσείου, περπάτησαν στα σοκάκια της Πλάκας και στον οικισμό Αναφιώτικα. Το πρόγραμμα της Κυριακής συνεχίστηκε στο νέο πάρκο του Ελληνικού (The Ellinikon Experience Park), ένα νέο αστικό πάρκο έκτασης 75 στρ. στην περιοχή του παλιού αεροδρομίου του Ελληνικού. Οι μαθητές/τριές μας μας μέσω μιας μοναδικής διαδραστικής έκθεσης ανακάλυψαν τις καινοτομίες του πιο φιλόδοξου και αειφόρου έργου αστικής ανάπλασης στην Ελλάδα. Η μέρα έκλεισε με μία βόλτα στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Τη Δευτέρα την αφιερώσαμε στον Βράχο της Ακρόπολης και στο νέο μουσείο της Ακρόπολης. Η ξενάγηση έγινε από ειδική ξεναγό και η εμπειρία ήταν μοναδική. Η τελευταία ημέρα ολοκληρώθηκε με την Βουλή Των Ελλήνων, όπου οι μαθητές/τριές μας είχαν τη μοναδική εμπειρία να καθίσουν στα έδρανα των βουλευτών, να συνομιλήσουν με τον βουλευτή  κ. Δημήτρη Κούβελα και ν΄ ακούσουν τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες της υπεύθυνης ξεναγού της Βουλής.  Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με  βόλτα στο Σύνταγμα, στον Εθνικό Κήπο και το Ζάππειο, αλλά και το καταπληκτικό μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή στη Κηφισιά.

Με αυτόν τον όμορφο τρόπο πραγματοποιήθηκε μια υπέροχη εκδρομή που θα μείνει αξέχαστη στη μνήμη των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των μαθητών μας που στάθηκαν δίπλα στα παιδιά και συνεργάστηκαν άψογα μαζί μας, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, που στηρίζει τις προσπάθειες μας και το ταξιδιωτικό γραφείο Polizas για την φοβερή οργάνωση της εκδρομής με τις μοναδικές συνοδούς του πρακτορείου.

Τέλος συγχαρητήρια στα παιδιά της ΣΤ’ για την πειθαρχία, την τάξη αλλά και το κέφι τους! Μπράβο παιδιά!

Υπεύθυνοι – συνοδοί εκπαιδευτικοί:

– κ. Μίλκα Ζωή (Διευθύντρια)

– κ .Λαδένης Χρυσόστομος (Υποδιευθυντής)

– κ. Μαρκοπούλου Αικατερίνη (Εκπαιδευτικός ΣΤ’)

– κ. Κοκκινοπλίτης Διονύσιος (Εκπαιδευτικός Ολοήμερου)

Ευχαριστούμε το τουριστικό γραφείο “Polyzas travel”  για την άψογη συνεργασία και τήρηση του προγράμματος. Επίσης ευχαριστούμε για το επιπλέον δώρο στο Σχολείο μας, ένα σύνολο ηχείων   για τη Β’ τάξη.

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων