Η ΣΤ’ τάξη στο αθλητικό κέντρο “ΝΤΙΝΟΣ ΚΟΥΗΣ”
11 Μαΐου, 2022
Επίσκεψη στο Ανατολικό
19 Μαΐου, 2022

Α’ τάξη – Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Φροντίζω το Περιβάλλον» των Εργαστηρίων δεξιοτήτων, ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα «Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς».

Σκοπός του προγράμματος υπήρξε η βελτίωση γνώσεων, στάσεων και αξιών, κυρίως όμως δεξιοτήτων των μαθητών/τριών σε σχέση με τα ζώα.

Τα παιδιά αλληλεπίδρασαν, ενεργοποίησαν τη φαντασία τους ενώ ταυτόχρονα προβληματίστηκαν για όσα συμβαίνουν γύρω τους.

Συζητήσαμε για τα κατοικίδια ζωάκια μας, για τα ζώα της γειτονιάς αλλά και για ζώα που κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Μιλήσαμε για τα δικαιώματα, τις ανάγκες τους και γνωρίσαμε τα περιβάλλοντα διαβίωσής τους.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουμε στο πρόγραμμα, με χαρά και συγκίνηση διαπιστώσαμε πως το θέμα της κακοποίησης και εγκατάλειψης ζώων ευαισθητοποίησε ιδιαίτερα τους μαθητές/τριές μας.

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ.

Α’ τάξη – Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς