ημεριδα
ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
15 Απριλίου, 2024

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ

Κάθε χρόνο στις 4 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Μέρα των Αδέσποτων Ζώων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των κοινωνιών, ώστε να αντιμετωπιστεί η μάστιγα της εγκατάλειψης, της μη στείρωσης και της κακοποίησης τους.

Κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με βεβαιότητα τον αριθμό των αδέσποτων στη χώρα μας. Εκτιμάται ότι στην Ελλάδα διαβιούν περίπου 1,8 εκατομμύρια αδέσποτα σκυλιά και πάνω από δυο εκατομμύρια αδέσποτες γάτες. Σε αυτά πρέπει να προστεθούν περίπου 750.000 «ιδιόκτητοι» σκύλοι, αλλά κι ένας απροσδιόριστος αντίστοιχος αριθμός γατιών. Οι  ως άνω αριθμοί αυτοί και μόνο δείχνουν ότι όποιοι νόμοι θεσπίζονται για τα ζώα συντροφιάς, ενδιαφέρουν άμεσα μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού με δεσποζόμενα ζώα και έμμεσα  μια ακόμη μεγαλύτερη πληθυσμιακή μερίδα. Πρόκειται για ένα σοβαρότατο θέμα λειτουργίας των οργανωμένων κοινωνιών μας. Το μεγαλύτερο, όμως, μερίδιο ευθύνης για τον αριθμό των αδέσποτων ζώων ανήκει στους ιδιοκτήτες των ζώων. Μην ξεχνάμε ότι τα αδέσποτα κάποτε υπήρξαν ή είναι απόγονοι δεσποζόμενων ζώων. Δε θα ζούσαν ανάμεσά μας αν δεν τα είχαμε  φέρει εμείς σε αυτό το περιβάλλον. Οι κάτοχοι κατοικίδιων θα πρέπει να τηρούν βασικούς κανόνες, καθώς η απόκτηση τους σημαίνει δια βίου συνύπαρξη.

Γι΄αυτά και για άλλα πολλά θέματα μας μίλησε ο καλεσμένος στο σχολείο μας κ. Γιάπος, ιδιοκτήτης καταφυγίου και ξενοδοχείου σκύλων. Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον έδειξαν τα παιδιά μας και για τους τρόπους που μπορούμε να προσεγγίζουμε τα αδέσποτα και τι πρέπει να προσέχουμε γενικά στη σχέση με τα ζώα.

Το σημαντικό μήνυμα της εκδήλωσης ήταν:Η προστασία των ζώων, ο σεβασμός,  και η ευζωία τους αποτελεί υποχρέωση όλων μας!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ