Οι εκταίοι στην Αθήνα – Εκπαιδευτική εκδρομή 23-24-25 Μαΐου 2016.

19η Μαΐου, Ημέρα Μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου.
28 Μαΐου, 2016
Η Β’ τάξη στο 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Αφήγησης Παραμυθιού “Ψέμα ή Αλήθεια…”.
2 Ιουνίου, 2016

Οι εκταίοι στην Αθήνα – Εκπαιδευτική εκδρομή 23-24-25 Μαΐου 2016.

Με επιτυχία και χαμόγελα στέφθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της ΣΤ? τάξης με τη συνοδεία γονέων και με την επιμέλεια και τον συντονισμό των εκπαιδευτικών της τάξης. Με τη βοήθεια ξεναγών και την επίβλεψη των εκπαιδευτικών, οι μαθητές επισκέφθηκαν πληθώρα μνημείων, μουσείων και τόπων με στόχο την δια ζώσης επαφή τους με την Αθηναϊκή πρωτεύουσα που ξεχειλίζει από ερεθίσματα πολιτισμού.

Αρχικά, πριν την άφιξη στην πόλη της Αθήνας, πραγματοποιήθηκε στάση στις Θερμοπύλες και ξενάγηση στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών. Στη συνέχεια, αφού οι μαθητές, συνοδοί γονείς και εκπαιδευτικοί έφτασαν στον τελικό τους προορισμό, ξεκίνησαν το περιηγητικό τους ταξίδι και την γνωριμία τους με την πόλη.

Επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης, τον Ιερό Βράχο, ξεναγήθηκαν στην Αρχαία Αγορά και περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο. Επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (Παλαιά Βουλή) και ξεναγήθηκαν στο Καλλιμάρμαρο.

Με αυτό το ταξίδι, οι μαθητές γνώρισαν ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής ιστορίας, του πολιτισμού μας, της προσφοράς των Ελλήνων στον πολιτισμό γενικότερα καθώς επίσης και την δεξιοτεχνία και τις αρχιτεκτονικές και τεχνικές ικανότητες που διέπουν όλα τα αρχαία οικοδομήματα τα οποία μαρτυρούν την ευφυΐα και την πνευματική και πολιτισμική λαμπρότητα των προγόνων μας.

Περισσότερες φωτογραφίες