Εκπληκτική κινητοποίηση
Εορτασμός 17ης Νοέμβρη 1973
8 Νοεμβρίου, 2014

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

Με μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία έγινε ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου το πρωί της Τετάρτης 27 Οκτωβρίου στο σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης με τις απαγγελίες το θετρικό δρώμενο και τα τραγούδια που ετοίμασαν με τη βοήθεια των δασκάλων τους έδωσαν ένα ιδιαίτερο χρώμα στη γιορτή, και πήραν το θερμό χειροκρότημα των συμμαθητών τους αλλά και όσων γονέων παραβρέθηκαν.

Την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου τον πανηγυρικό λόγο της γιορτής εκφώνησε στην εκκλησία η δασκάλα του σχολείου μας η κα Βασιλακάκη Ελένη. Ο λόγος της ήταν μεστός, περιεκτικός και με πολύ σημαντικές επισημάνσεις για το νόημα της γιορτής και τη σύνδεσή της με τη σύγχρονη Ελλάδα. Στη συνέχεια, και παρά τις αντιρρήσεις μας, πραγματοποιήθηκε η μαθητική παρέλαση στον κεντρικό δρόμο των Πεύκων. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων πέρασαν εξαιρετικά καλά, αν σκεφτεί κανείς ότι κατά τη διάρκεια της παρέλασης έβρεχε κανονικά. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους/στις γυμναστές/στριες τους.”

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940