5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
Επέτειος απελευθέρωσης Θεσσαλονίκης
31 Οκτωβρίου, 2018

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου, γιορτάσαμε στο σχολείο μας την επέτειο της εθνικής μας γιορτής.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, με τη βοήθεια των δασκάλων τους, ανέλαβαν να ετοιμάσουν την παρουσίαση όλων εκείνων των πληροφοριών που θα μας μετέφεραν στο κλίμα της εποχής του έπους της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Κατά τη διάρκεια της γιορτής ,είχαμε την ευκαιρία να θυμηθούμε τα μεγάλα και ηρωικά γεγονότα της εποχής εκείνης. Ακούσαμε ποιήματα που υμνούν και τιμούν τους απλούς ανθρώπους που αγωνίστηκαν για την ελευθερία της Ελλάδας και γίναν ήρωες. Συγκινηθήκαμε ιδιαίτερα με τα όμορφα τραγούδια που ακούσαμε από την χορωδία των μαθητών.

Τη επιμέλεια της γιορτής είχαν οι δάσκαλοι της ΣΤ’ τάξης, Γιώργος Λαδόπουλος και Ναυσικά Κατσικαβέλη .Την χορωδία οργάνωσε και συνόδευσε στο πιάνο ο μουσικός του σχολείου μας Μιχαηλίδης Παύλος.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου