12ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο
30 Μαρτίου, 2023
Δωρεά Η/Υ από την Α.Ε.ΤΣΙΜΕΝΤΩΝ “ΤΙΤΑΝ”
6 Απριλίου, 2023

Διαδικτυακό πρόγραμμα eTwinning από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη.

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα διαδικτυακό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο «On se présente… on se connaît!» «Συστηνόμαστε… γνωριζόμαστε!» με γλώσσα επικοινωνίας τα γαλλικά και ιδρυτικό σχολείο το Ιstituto Comprensivo Caroli, στο  Stezzano, στη Lombardia της Ιταλίας.

Το eTwinning, διαδικτυακή πλατφόρμα για τα σχολεία της Ευρώπης, είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Δια Βίου Μάθησης, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών της Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Το eTwinning αποτελεί μέρος του Erasmus, πρόγραμμα της ΕΕ για τα σχολεία.

Η δράση παροτρύνει τη σχολική κοινότητα από τις χώρες της Ευρώπης να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις και να δημιουργήσουν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας. Οι εθνικοί οργανισμοί υποστήριξης είναι αρμόδιοι για την επικύρωση της εγγραφής των χρηστών που επιθυμούν να γίνουν μέλη του eTwinning, διατηρώντας έτσι την πλατφόρμα ασφαλή.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν η Ε΄τάξη και η Στ΄τάξη στο μάθημα των γαλλικών.

Η εκπαιδευτικός των Γαλλικών: Ξανθοπούλου Καλλιόπη.

Διαδικτυακό πρόγραμμα eTwinning από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη.